«Купівля телевізора чи ноутбука для потреб класу, ремонт, канцелярське приладдя, штори, подарунок вчителю, мило і папір… За рік батьки 28 учнів зібрали на так званий «розвиток школи» майже 30 тис грн»

Так розповідає Наталя, мати учня 3 класу однієї зі шкіл Борисполя (з етичних міркувань не називаємо заклад). З її слів, тих батьків, хто не погоджується на «добровільні» внески, батьківський комітет класу вносить до «чорного списку», який афішують іншим батькам у Viber і обговорюють поза спиною.
– «Здирництво» у навчальних закладах руками батьківських комітетів називають «добровільною» матеріальною допомогою школі чи класу. У мене сталася ситуація, коли я була не в змозі здати ці кошти. То представник батьківського комітету «допоміг» мені – мовляв, ти відкладай щодня по 5 грн, то й назбираєш необхідну суму…
Виникає запитання: а куди ж діваються ті мільйони гривень, що виділяються державою, а тепер уже місцевими бюджетами на забезпечення навчального процесу?

Є циркуляр

Департаментом освіти і науки Київської ОДА ще 3 квітня 2017 року видано наказ «Про заборону збору коштів з батьків учнів професійно-технічних, загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладів області». У документі чітко написано, цитую:
пункт 1. Заборонити збір коштів керівниками та педагогічними працівниками з батьків (учнів) навчальних закладів на проведення ремонтів, утримання навчальних закладів, подарунки навчальним закладам та педагогічним працівникам.
І справді, вчителі не збирають кошти, це роблять представники батьківських комітетів. Та хто контролює їх? Хто вирішує наскільки доцільним є ремонт у класі чи якої якості він має бути?
В п.3 також чітко написано, що керівники місцевих органів управління освіти повинні взяти під особистий контроль звітування про надходження та використання благодійної та спонсорської допомоги для шкіл не рідше двох разів на рік на постійній основі.
В управлінні освіти Бориспільської міської ради мені пояснили, що ознайомитись з такими звітами можна на сайті кожного начального закладу міста. А після закінчення навчального року керівництво кожної школи звітує про надходження та використання благодійних внесків на загальношкільних батьківських зборах, куди може прийти кожен та дізнатися усе «з перших вуст».
Так, в п.4.2 вищезгаданого документу йдеться, що керівниками навчальних закладів не допускається вимагання (ініціювання) збору коштів від батьків учнів, встановлення обов’язкових одноразових чи регулярних внесків від батьків учнів (вихованців), не передбачених статутом закладу, нормативно-правовими актами тощо.
З одного боку, як директор школи може не допускати ініціювання збору грошей, якщо такі питання вирішуються лише в класі? Виходить, батькам потрібно щоразу жалітися керівництву школи про такі випадки або відмовлятися від участі в цих зборах та відразу ж потрапляти у колективі в ряди «зайвих». А з іншого боку, на такі речі, перш за все, має впливати якраз управління освіти міста.

Позиція головних освітян

Заступник начальника управління освіти та науки в Борисполі Володимир Письменний запевнив «Термінал», що ніяких обов’язкових щорічних, чи фіксованих сум для навчальних закладів міста не існує. А якщо у когось виникають питання чи претензії через «добровільні» внески грошей, то вони повинні бути лише до тих, хто збирає ці кошти.
– Ініціюють збір коштів занадто активні батьки і ми з цим нічого зробити не можемо.
В управлінні освіти також пояснюють, що всі ремонти в класах батьки роблять за власні кошти. Потрібні якісь полиці, шафи, штори чи жалюзі, телевізор для вдосконалення навчального процесу – це вирішують батьки, виходячи з власних фінансових можливостей. Нічого поганого в тому, що батьки роблять подарунки школі чи вчителю своєї дитини, керівництво управління освіти не вбачає.
Кошти ж, які виділяються з місцевого бюджету, витрачають на потреби навчальних закладів. А точніше: на утеплення стін окремих навчальних закладів, на перекриття даху, заміну вікон чи будівництво нових закладів.
Для прикладу, в 2016 році міський голова Черкас оголосив містянам, що ніяких коштів у навчальні заклади не потрібно здавати. Чому б Борисполю не перейняти таку ініціативу?

Кошти – бюджетні, охорона – примарна

Секретар Бориспільської міськради Ярослав Годунок не приховує обурення щодо здачі грошей на ремонти класів та на охорону при навчальних закладах міста:
– На ремонти і школи, і класів з міського бюджету кошти виділяються в достатній кількості: і на фарбу для стін та підлоги, і на шпалери…на все! Звичайно, якщо хтось хоче встановити золотий унітаз для своєї дитини, то це вже його проблема.
Також пан Годунок запевнив, що посада сторожа є при кожній школі і заробітна плата для цих працівників виділяється із міського бюджету. А залучення охоронців приватних фірм – це вигадки шкільних закладів, бо дідусі-охоронці не можуть працювати в професійній приватній охоронній конторі. Іншими словами, ці старенькі охоронці не відповідають ні за дітей, ні за тих осіб, що спокійно заходять на територію навчального закладу.
Тому батькам залишається на власний розсуд вирішувати питання актуальності здачі благодійних внесків.

Кругленька сума на випускний

Сукня для випускниці коштує мало не 10 тис. грн, а стартує ціна на вбрання від 5 тис. грн. Сьогодні, діляться одинадцятикласниці, модно купувати два плаття: перше – на офіційну частину, а друге – на вечір святкування. Та крім того, ще треба подбати про макіяж, зачіску, манікюр, педикюр, туфлі та аксесуари. Ще подарунок вчителю, школі та кошти на святковий стіл… Голова йде обертом. Одягти та взути випускника – вийде батькам дешевше.
Дивує, що пафосно і з розмахом тепер святкують батьки із чадами ще й випускні у четвертих та дев’ятих класах, то що вже говорити про 11-й клас.
Настільки дорогу моду на випускні диктують самі батьки. І на це Управління освіти вже точно ніяк не може вплинути. Ментальність в українців така: у народі кажуть – старці, а ще й понеділкуємо.

Як у БДЮТ

БДЮТ – це позашкільний багатопрофільний навчальний заклад Бориспільської міської ради, де навчається 1827 дітей в 32 гуртках. Працює 47 педагогів. Батьки цікавилися, яку зарплату отримують вихователі гуртків, тому я запитала про це в очільниці закладу – Наталії Тименко. Вона розповіла, що педагоги її закладу отримують мінімальну платню, 50% якої виплачується з міського бюджету, а решта 50% – від щомісячної оплати батьків за навчання дітей. А от термінові ремонти в закладі робляться за рахунок благодійних внесків від батьків та спонсорів. Також за рахунок батьків створюють костюми для виступів юних артистів. Декілька гуртків (а точніше сім) діють на платній основі – це гуртки з дошкільного навчання та англійської мови. Решта 25 безкоштовні..
«Будинок творчості працює відповідно до чинного законодавства України, тому серед платних гуртків є місця для пільгових категорій дітей, що навчаються на частковій платній основі. Так, діти-сироти відвідують заклад безкоштовно. Інші категорії платять 75% від встановленої вартості за навчання», – говорить керівник.
Але, відповідно до вимог статті 26 Закону України «Про позашкільну освіту» фінансування державних і комунальних позашкільних навчальних закладів здійснюється за рахунок бюджетних коштів.
Діти із багатодітних, малозабезпечених сімей, діти-інваліди, діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування та діти військовослужбовців, які загинули під час АТО чи військовослужбовців, які брали та беруть участь в АТО, здобувають позашкільну освіту безоплатно.

Законно чи незаконно?

Прийом благодійних внесків від фізичних і юридичних осіб відбувається виключно на добровільній основі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04 серпня 2000 р. №1222 (із змінами) «Про затвердження Порядку отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, культури, науки, спорту та фізичного виховання для потреб їх фінансування» з обов’язковим оформленням відповідної документації та відображенням  у  бухгалтерському обліку (лист Міністерства від 9 квітня 2012р.  № 1/9-272).
Персональна відповідальність за дотримання вимог законодавства в частині законності збору благодійних і спонсорських внесків та введення додаткових освітніх послуг покладається на керівників місцевих органів управління освітою та керівників навчальних закладів.
У навчальних закладах за рішенням загальних зборів (конференції) можуть створюватися і діяти – рада закладу, діяльність якої регулюється його статутом, а також батьківський комітет, піклувальна рада, учнівський комітет тощо. Батьківські комітети є добровільними органами громадського самоврядування, створеними на основі єдності інтересів батьків щодо реалізації прав та обов’язків своїх дітей під час організації їх життєдіяльності  у закладі.
Наказом Міністерства освіти і науки України від 2 червня 2004 р.№ 440 затверджено Положення про батьківські комітети (ради) загальноосвітнього навчального закладу, які можуть створювати благодійні фонди відповідно до чинного законодавства, у т.ч. контролювати надходження і розподіл грошей, брати участь у вирішенні інших питань, передбачених статутом цих фондів.
Міністерство освіти та науки України просить невідкладно інформувати про осіб, які допустили будь-які порушення при зборі благодійних коштів, задля вжиття відповідних заходів щодо таких порушників.

4 КОМЕНТАРІ

  1. Скільки можна це обговорювати? Не здавайте гроші, не робіть ремонти, не купляйте сукню на випускний, не йдіть святкувати, не вступайте у вищі навчальні заклади, до речі там вже деякі студенти на власному авто приїжджають. Зрозуміло, що не у всіх однакові доходи тому, хтось дозволяє собі більше. Досить вчителів називати корупціонерами, знайшли винних! Вчителі толерантні і виховані люди, їх звинувачувати у хабарництві просто смішно!!! Напишіть так само статтю про лікарню, де медсестрі за кожне щеплення, щодня!!! дають 10 грн., а за крапельницю 20грн. Чи Вам не знайомі з їх розцінками? Оце вже хабар, а школа так само, як і БЮТ отримує від заможних батьків спонсорську допомогу! Потрібно зробити таке ж і навчання 50% платить бюджет, 50% батьки. Це щоб було з чим порівняти. А з днем народження вітають усіх, кому хочеться сказати: “Дякую!”

  2. Шановна Наталіє! А чого це Ви так захищаєте систему освіти? Що Ви хотіли своїм постом сказати? В цій статті все написано зрозуміло, а Ваш пост наводить на думку що Ви вчитель, який дуже хоче залишити все як є, бо це ж вигідно, правда? Стаття висвітлює освітянську проблему, яка під кінець навчального року дуже актуальна, а не про мед заклади. І при чому тут день народження?
    Що стосується мед закладів – це ще одна величезна проблема, але не треба казати що всюди треба платити там за уколи… Я не платила. В тому і справа, перш ніж змінювати державу – треба змінюватись самому.

  3. Вікторія! Відповідаю на Ваші численні запитання. Захищаю освіту, тому що останнім часом вчителів постійно звинувачують у корупціях і поборах. Ви знаєте хоч одного вчителя, навіть директора Бориспільскої школи, який має власне авто? Я, ні! Отже, якщо і пропонують зібрати гроші, то на покращення умов перебування дитини у навчальному закладі, а не на відпочинок у Турції вчителя! Бюджет надає кошти лише на глобальні потреби, Чи хочу я залишити все як є? Ні! Хочу змін у системі освіти, а саме зробити з 3-го класу платним навчання. Ми змінюємо наш світогляд, у нас комунізація, ми позбавляємось усього старого, радянського, тому настав час провести реформи і в галузях освіти! Ось тоді, буде так: “І вовки ситі, і вівці цілі”. Про День народження вчителів, пишуть батьки статті, копіюють в вайбері повідомлення і відношення ця проблема має до тих самих шкільних поборів! Про що і стаття автора. А за лікарню можу сказати: ” Якщо Ви не перебували на стаціонарному лікуванні, то бажаю Вам здоров’я і ні коли туди не потрапляти, адже прийдеться змінити думку і заплатити не лишє за щеплення, а і лікарю за дбале до Вас ставлення!

  4. Все. Я зрозуміла. Ви – вчитель. Вам треба платна освіта? Де це ви бачили за бугром платну державну освіту? Там надається так як і в нас безоплатна і платна. А Ві тут пропонуєте платну зробити? А як же люди, які не достатньо заробляють? Що Ви пропонуєте їхнім дітям? Ви тільки за свої кишені турбуєтесь. Вчителі мало заробляють? А Ви питали батьків скільки вони заробляють? У декого навіть немає можливості вдягнути дитину на перше вересня. Як добре, що Ви не маєте відношення до влади.))) Ви вже повну нісенітницю несете. Спочатку змініть свої погляди радянські а потім вже будете змінювати систему. Доречі, є платні освітянські послуги, але побори ніхто не відміняє. Що стосується лікарні – можу Вас впевнити, я казала тільки з свого досвіду. А Ви як самі берете то і іншим даєте. Доречі ще одне, заробітна плата медсестер навіть не може бути порівняна з заробітною платою вчителя. Всі вчителя такі прям гарні… Ви що всіх вчителів знаєте? Читаючи таких захисників я розумію що народ в нас ніколи не зміниться.

Залишити відповідь

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я