Темою №1 в останній тиждень серпня безперечно є і буде початок навчання в школах. Звісно, до цього дня активно готуються батьки та діти. Шкільний одяг, взуття, ручки, олівці, зошити та інша шкільна атрибутика – саме це зараз їх усіх хвилює. А доки вони переймаються цими питаннями, я завітав до управління освіти, щоб дізнатись про особливості 2017/2018 навчального року. На мої запитання відповідала начальник Управління освіти та науки виконавчого комітету Бориспільської міської ради Тетяна Чернойван.

– Традиційно в усіх навчальних закладах 1 вересня пройдуть лінійки, присвячені Святу Першого дзвоника. Після цього учні підуть до класів, де для них проведуть перший урок. Як правило, він виховного спрямування. В останні роки – це тематика національно-патріотичного виховання.
Після першого уроку проведуть годину класного керівника. Дітей познайомлять із розкладом, роздадуть підручники, для новеньких та першокласників можуть провести екскурсію по школі.
Крім того, ми запланували, щоб 1 вересня всі учні 1-4 класів змогли безкоштовно поїсти в їдальні. Це буде не повноцінний обід, а більше святковий – із пирогами, соком. Всі директори отримали відповідне доручення.
– До слова про харчування. Як буде цього року?
– Так, як було і в попередні роки. Учні 1-4 класів харчуються за схемою п’ятдесят на п’ятдесят. Тобто, 50% оплачують батьки, 50% – міський бюджет. Виключенням є діти, які мають пільги. Зокрема, це діти-сироти, діти позбавлені батьківського піклування, діти з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних класах, діти-інваліди, діти військовослужбовців, які загинули в АТО, діти військовослужбовців, які брали та беруть участь в АТО, учні із малозабезпечених сімей.
Щодо учнів старших класів, вони можуть харчуватись у їдальні або в буфеті. Тут вони все оплачують по вказаній ціні. В двох школах встановлені автомати з харчовими продуктами.
– Ви згадали 50/50. Поясните, як це відбувається?
– На початку навчального року батьки учнів 1-4 класів мають звернутись в адміністрацію школи з письмовою заявою. Якщо дитина ходила їсти, класовод відзначає це в табелі відвідування. В кінці місяця робляться підрахунки і батькам віддають квитанції на сплату за харчування.
– Чи готові школи до навчального року?
– Школи та інші дитячі заклади готові розпочати навчальний рік. Усі класи і навчальні кабінети відремонтовані, всі приміщення оглянуті, акти готовності підписані всім закладам. Звісно, де-не-де ще тривають ремонти. Але до 1 вересня все зроблять як слід. Якщо ж роботи і триватимуть на подвір’ї, то вони не вплинуть на навчально-виховний процес.
– Невже не було зауважень?
– Були. Але такі, які можна усунути протягом 1-2 днів. Наприклад, хтось не домив вікна, або ж підвальні приміщення були заставлені старими та поламаними меблями. Те, що виявляла комісія, ставилось до відома керівникам, які мали виправити упущення. Всі виявлені недоліки ніяк не могли зірвати початок навчального року.
– Зараз багато розмов про нову українську школу. Як місто Бориспіль підходить до цього?
– Повноцінно концепцію нової української школи ми почнемо запроваджувати наступного навчального року. А цей рік швидше підготовчий і більше торкнеться учнів 5-9 класів, які навчатимуться за оновленими програмами. Акцент у цих програмах зроблений на формуванні ключових компетентностей. Тобто, в дитини повинні бути не просто знання, а вміння застосовувати ці знання в житті, на практиці. Діти мають навчитись учитись, критично мислити і працювати в команді. Учитель має стати для учнів партнером, і навпаки. Має бути спільна робота.
Тим більше, що програми 5-9 класів дають учителю більше свободи. Звісно, до програми внесли нові теми, також більше відводиться часу на практичну роботу, і учитель сам визначає, на яку тему скільки годин він може приділити часу.
Крім того, в ЗОШ №6 два перших класи будуть навчатися в експериментальному порядку за новим державним стандартом, який буде впроваджуватись із 1 вересня 2018 року. Для них Міністерство освіти розробило навчальний план і програми. Вчителі вже пройшли навчання та підготовку. Скажу більше: до експерименту ми запросили й інших учителів початкових класів. У кого буде бажання, ті приєднаються.
– Мабуть, не всі розуміють, що таке нова українська школа. Чи можете пояснити нашим читачам, у чому полягає її концепція?
– Ми зараз багато чуємо про створення нового освітнього середовища. А сюди входить таке поняття, як створення гарних умов для навчання дітей, які б створювали настрій радості, спонукали дитину до пізнання нового, розвивали її творчість та приховані таланти. Тому в школах мають застосовувати різноманітні методики, щоб на уроках були і елементи дослідницької роботи, і екскурсії, і дискусії, і обговорення, і діалоги, і робота в групі та команді.
– Це гарно виглядає на словах, а що буде на практиці? Чи багато вчителів готові працювати за новими методиками?
– Я, знаючи нашу освітянську спільноту, можу впевнено сказати, що переважна більшість учителів готова змінюватись і працювати по-новому. На випадок, якщо вчителю буде важко себе підлаштувати під нові вимоги, для цього ми будемо проводити освітянські конференції, пленарні засідання, відкривати спеціальні секції. В подальшому плануємо організовувати тематичні семінари залежно від запитів учителів. Тобто робитиметься все, щоб учителі могли з мінімальними втратами працювати за новими умовами. Якщо ж знайдеться вчитель, який не зрозуміє, що працювати по-старому на сьогодні вже не можна, він просто не зможе далі працювати. Бо його, перш за все, діти не сприйматимуть.
– Одне з ключових питань – це підручники. Школи забезпечені?
– Практично всі забезпечені, але де-не-де не вистачає підручників із неосновних предметів. Поясню чому. Справа в тому, що в Борисполі стрімко росте кількість дітей. Порівняно з минулим роком, у місті стало більше на 400 учнів. А Міністерство освіти, друкуючи підручники, орієнтується на показники 1-2 річної давності. В результаті, ми отримали підручники на ту кількість учнів, яка була минулого року. Тому довелось робити дозамовлення для учнів 1-5 класів. Орієнтовно до 10 вересня ми отримаємо всі необхідні підручники. Навіть на учнів російськомовних класів ЗОШ №8, які цього року переходять на українську мову навчання.
Щодо таких підручників, як Образотворче мистецтво чи Трудове навчання, то ними буде достатньо користуватись на уроці. Тобто, їх зберігатимуть у класі, перед уроком роздаватимуть, а після уроку здаватимуться вчителю, щоб не нести додому і не переобтяжувати портфель дитини.
До всього, в наш вік високих технологій можна користуватись електронними версіями підручників. Цим діти тільки збережуть їхнє здоров’я, не носячи важкий портфель.
– Традиційно перед кожним навчальним роком між батьками ведуться розмови про батьківські внески: на крейду, на крісло для вчителя, на миючі засоби?..
– Я в таке не вірю. Не може такого бути. Бо кошти на все це виділяються. Ми закупили достатньо миючих засобів і для шкіл, і для дитячих садочків. Зараз ми закуповуємо туалетний папір, робимо закупівлю канцелярії. Кожен керівник навчального закладу знає, що йому потрібно, і робить відповідну заявку. На сьогодні всі заявки виконані, за виключенням тих, де не відбулись тендери.
Якщо є такі випадки – а це вимагання коштів із батьків –тоді б я просила звертатись до управління освіти, в міську раду, і повідомляти, в якого вчителя немає крісла, крейди в класі, чи ручки!..
Взагалі, законодавством не заборонені благодійні внески від батьків. А от учителям самостійно збирати гроші будь на що (ні з дітей, ні з батьків) заборонено. Якщо на батьківських зборах батьки вирішили зібрати гроші, щоб щось купити для потреб своїх дітей у клас, ми не можемо їм цього заборонити. І дуже хотілося б, щоб батьки – особливо ті, які проти зборів коштів – не мовчали. Бо іноді робляться зайві речі.
– Але ж батьки беруть участь у житті класу. Наприклад, прибирають, роблять ремонти, забирають вазони на літо.
– Що стосується прибирання в класі, тут я категорично проти. Батьки не повинні прибирати. Санітарно-гігієнічними нормами прописано, учні якого класу мають робити і що. Але якщо в батьків є таке бажання – будь ласка, це не забороняється.
Тепер про ремонти. Капітальні роблять за рахунок бюджетних коштів. У класах на сьогодні не скрізь і не завжди потрібно щось робити. Можна десь прибрати, десь підфарбувати (освіжити), і достатньо. Батьки можуть для себе визначити, що є необхідним. Але якщо немає такої можливості, тоді не потрібно нічого робити.
Батьки мають стати партнерами для вчителя, щоб вони спільно щось робили. Наприклад, це б могла бути допомога в організації екскурсії для дітей, організації свята та іншого. Але все має бути в розумних межах.
Якщо бути відвертою до кінця, ми в управлінні хочемо ввести обов’язкову ротацію вчителів. Наприклад, щоб учитель початкових класів не вів дітей усі чотири роки, а через 1-2 роки мінявся. І таке ввести для всіх класів. Принаймні так ми зможемо викорінити таке поняття, як улюбленці вчителя. Крім того, це допомагатиме дітям розкриватись, щоб рости комунікабельними.
– Попереду цілий навчальний рік. Що б ви хотіли порадити та побажати батькам?
– Щоб дитині легше давалась наука, батьки мають допомогти їй організуватись і навчити правильно використовувати час: стільки часу на виконання домашніх робіт, стільки на відвідування гуртків і секцій, стільки на спілкування з друзями та однолітками. Щоб частіше виходили з дитиною на природу, більше говорили їй хороших слів, більше хвалили та заохочували. Якщо ж дитина зробила щось не так, могли спокійно, толерантно, виважено пояснити, як потрібно було зробити. Не кричіть на них, не нервуйтесь, не зліться, не сердьтесь, а тим більше не розпускайте руки. Бо тільки добром і ласкою можна виховати добру і чуйну людину.
Прислухайтесь до рекомендацій. Якщо вчитель радить поспілкуватись із психологом, батькам не треба сприймали це як трагедію. Бо психолог може не тільки порадити, як краще виховувати дитину, але й допомогти виявити її приховані таланти та здібності.
А ще я хочу побажати батькам міцного здоров’я. Будуть здоровими батьки – будуть здоровими їхні діти. Терпіння вам, мудрості, виваженості і щоб ви, попри всю свою зайнятість, знаходили більше часу для спілкування з дітьми. Діти копіюють нас, дорослих, і тим більше – батьків. І як ми ставимось до них, так вони будуть ставитись до нас.

Залишити відповідь

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я