Хто з нас не любить сюрпризів? Звісно, що ми їх любимо, але у вигляді подарунків, гарних новин. А от ті, що приготував наш «шановний» уряд, завдання якого піклуватися про кожного з нас, лише засмутили. З 1 листопада дорожчає газ майже на чверть, що призведе до зростання комунальних платежів. Сюрприз обіцяє піднести нам і Укртелеком, там теж заплановано підвищення тарифів на телефонний зв’язок. Проте і це ще не все: у Борисполі до всього цього збільшуються ще й тарифи на водопостачання і водовідведення. Пояснення чиновників вищого і місцевого рівня просте: підвищення вимагає МВФ, тарифи приводяться у відповідність до нинішніх економічних реалій. А от цікаво, чи подумали вони, в яких реаліях живуть люди, чи спроможні вони оплачувати драконівські тарифи, які вони підтягують до європейських. А, можливо, треба було почати з підняття соціального рівня до європейського, з суттєвого підвищення зарплат і пенсій усім, а не вибірково. Багато людей ледве кінці з кінцями зводять, не можуть купити собі найнеобхіднішого, то де ж відповідність європейським стандартам життя.
«Як вижити і на чому зекономити?» — головна тема у розмові з покупцями і продавцями на ринку, що на Розвилці, минулої неділі. Скажу одразу, люди обурені не лише діями вищих ешелонів влади, але й місцевих. Згадували і про перевізників, які поставили вимогу перевозити по два пільговики, а не всіх, як належить за законом, і їм потурає наша влада, і про тарифи на воду, які будуть значно дорожчими (30,47 грн для мешканців багатоповерхівок і 28,86 грн для приватного сектора), аніж у столиці, з 14.10.2018 – 19,59 грн та 18,28 грн відповідно, де зарплата набагато вища.
Перша моя співрозмовниця– Лідія Григорівна, яка, як і всі ми, невдоволена підвищенням тарифів, проте сплачує їх завжди вчасно. А економити навчило саме життя. Різні були часи, тому знає ціну кожній копійці. Родина любить поласувати смачненьким; купувати дорого, тож все випікає сама. Обходиться це наполовину дешевше. А ще не купує нічого зайвого. Йде до магазину і бере обмежену кількість грошей, щоб не було спокуси. Це слушна порада, занотовую в голові й дякую миловидній жіночці.
«Економлю на всьому, — сказала Валентина Олександрівна, до якої звернулася з такими ж запитаннями. По-перше, на комуналці. Лягала спати о восьмій вечора, коли сутеніло, тепер доведеться це робити раніше. Це електрика. Я сама живу, тому наварю собі борщу або супу на кілька днів, і підігріваю, щоб був теплим. Люблю гарячий чай, але подумую і від нього відвикати, щоб менше газу витрачати. Водою вмиваюся над тазиком, а потім її використовую для інших потреб. А от із теплом і житлом не знаю, що робити. Якщо смалитимуть так, як минулої зими, не по-господарськи, «вилечу в трубу». Прописаний син, кажуть, що субсидії не буде, а як же йому сказати, щоб виписався, — образиться, скаже, що мати з дому виганяє. Може, якось витягну, пенсія невелика, тож доводиться на ринку підробляти. А з їжею як доведеться, про одяг вже й не кажу».

Не потішила й господиня городини Ганна Миколаївна. «Кажуть, що можна зекономити, поклавши у страву не цілу цибулинку, а половинку, так й інші овочі. А що ж то воно буде? Не вмію я так. Хоча для себе майже нічого такого не купую, хочеться дітям допомогти, щоб їм легше було». «Це правда, — погоджуюся з жінками, — що про себе доводиться забувати, хоч так хочеться жити повноцінним життям, а не виживати».
Ходила поміж базарними рядами, прислухалася, що говорили люди, купуючи продукцію. На прилавках вистачало ще всього: і м’яса та сала, і молока, сиру та сметани, і овочів та фруктів, і риби, і грибів. Ціни на все це, як і попереднього тижня, стабільні. Біля молочки помітила молодих людей, які вибирали сир кисломолочний і торгувалися. Зазвичай просять поступитися продавців старші за віком люди, тому дочекалася, коли вони заплатили значно нижчу ціну і підійшла до них. «У вас просто талант торгуватися. Звідки це?» «Повірте, це вперше, — зніяковіли Надія та Олександр. — Все дорожчає. Сьогодні пішов до аптеки, щоб взяти мамі ліки, які брав тиждень тому, а вони знову подорожчали. У магазинах також цінники міняють мало не щодня. Зарплати у нас невеликі, двоє дітей, мама хворіє, тому вирішили на чомусь зекономити. Прийшли навмисне на базар пізніше, і вже є результат: дешевше купили сиру, 1,5 літра молока, курку домашню на 10 гривень, вибрали непоганих, але дешевших яблук і груш, пучок редьки не за 12, як просили, а за 8 гривень. Яйця домашні знову подорожчали, просила жінка 35, проте віддала за 32 гривні. Тепер так робитимемо щонеділі». Подякувала молодому подружжю за відвертість і чомусь охопив смуток. Розумію, що це базар, те місце, де торгуються. Але коли це робити спонукають такі обставини, — це приниження, за яке має бути соромно не нам, а тим, хто зробив таким наше життя.

Биток – 120-140 грн/кг
М’якуш – 110-130 грн/кг
Сало – 70-130 грн/кг
Яловичина — 130-150 грн/кг
Курка домашня – 70-85 грн/кг

Молоко – 17-20 грн/л
Сир кисломолочний – 60-80 грн/кг
Сметана — 70-80 грн/л
Яйця курячі – 21-35 грн/дес.
Короп – 70-80 грн/кг
Карась – 35-40 грн/кг
Яблука – 9-15 грн/кг
Груші — 15-35 грн/кг
Хурма – 25-30 грн/кг
Гранат – 35-40 грн/кг
Слива – 30 грн/кг
Олія салатна – 35 грн/л;
рижієва – 120 грн/л;
Капуста – 8-15 грн/кг
Морква – 15-20 грн/кг
Буряк – 10 грн/кг
Картопля – 6-10 грн/кг
Цибуля – 10-15 грн/кг
Кабачки – 20 грн/кг
Помідори – 30-40 грн/кг
Огірки – 35 грн/кг
Часник – 30-50 грн/кг
Редиска – 8-15 грн/пуч.

Залишити відповідь

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я