В п’ятницю, 14 грудня, відділом з контролю за благоустроєм м. Бориспіль була проведена попереджувальна акція, направлена проти стихійної торгівлі. Під час проведення акції інспектори «благоустрою» складали протоколи про адміністративні правопорушення. Логічним наслідком такого протоколу є штраф від 340 до 1360 грн. Відповідно, щоб скласти такий протокол, продавець мав надати свої документи та паспортні дані. Товар тих продавців, що ухилялися від відповідальності та приховували свої дані, «дезінфікували», тобто заливали зеленкою.
Місцем дії став добре відомий стихійний ринок в центрі міста, що тягнеться від «Рошена» до входу в центральний ринок. Ця імпровізована торгова алея працює вже не перший рік. Це місце обране продавцями не випадково, адже тут знаходиться зупинка громадського транспорту і тут завжди великий потік людей. Місцеві продавці пропонують різноманітні товари, в основному це продукти харчування: риба, м’ясні та ковбасні вироби, «молочка», овочі та фрукти, зелень та ін. Жодних дозвільних документів на реалізацію своєї продукції ні один продавець, звісно, надати не в змозі, оскільки вести торгівлю «з тротуару» заборонено.
Такі радикальні дії з боку «благоустрою» викликали чимале незадоволення місцевих торгівців. «Вони поводилися грубо, нахабно та зухвало і взагалі не мали права так чинити, — обурюється одна з продавчинь, — моя донька студентка, навчання коштує чималих грошей, та й взагалі ви самі знаєте, яке зараз дороге життя, як виросли тарифи. Потрібно якось виживати». Вона розкладає свій товар за кілька метрів від входу до центрального ринку. Щоправда, жінка визнає, що торгівля на цьому місці заборонена. Каже, що її товар «благоустрій» не «дезінфікував»: інспектори просто попросили її перейти на ринок – так вона і вчинила. На питання – «Чому не хочете торгувати на центральному ринку, де є облаштоване для цього місце?», жінка відповідає, що «там ніхто не ходить»: покупців мало, продати товар не вдається.

Подібну позицію відстоює ще один продавець, літній чоловік, що торгує грибами навпроти «Рошену». За його словами, на ринку ловити нічого, покупців там мало. Крім того, влітку під дахом, який споруджений над торговими рядами, дуже спекотно. «Одну людину навіть забрала швидка», — ділиться спогадами чоловік. Ще одна причина – це близькість до траси. Він паркує авто поряд і одразу може виставляти товар, а до ринку ще дійти треба. Замість того, щоб обливати зеленкою, він пропонує просто брати з продавців «містове». Каже, цілком готовий сплачувати податки. Саме так, з його слів, відбувається на одному стихійному ринку в Чернігівській області – заплатив податок і торгуй весь день!
З приводу проведеної акції у Фейсбуці розгорнулася традиційна для таких подій полеміка. Користувачі цілком очікувано розділилися на два ворогуючих табори: перші виступали за боротьбу зі стихійною торгівлею, другі боролися за права місцевих бабусь, яких зеленкою «зводять зі світу». Більшість гнівних коментарів були старого і перевіреного формату: «лише з бабусями воювати можете». Деякі користувачі в своїй запальності примудрялися поєднувати непоєднуване, мовляв «раніше труїли бродячих собак, тепер обливають людей зеленкою, що далі? Будуть труїти бомжів?!». Однак кількісно більшість користувачів розділяли політику боротьби зі стихійною торгівлею.
За роз’ясненями ми звернулися до керівника відділу контролю за благоустроєм м. Бориспіль Рустама Рахім’яновича Хамракулова.
Як розповів пан Хамракулов, боротьба «благоустрою» зі стихійною торгівлею точиться останні півроку. Неодноразово з продавцями проводилися бесіди, складалися протоколи, стягувалися штрафи. Однак торгівля ніколи не припинялася, бо це вигідно, а суми штрафів для продавців несуттєві. «Ми торгували і будемо торгувати!» — кажуть продавці. Рустам Рахім’янович пояснив, що багато людей не розуміють, що боротьба йде не з місцевими бабусями, які продають продукти з власного городу, але з перекупниками. Зокрема, торгують рибою, що закуповують у браконьєрів. Ніяких дозвільних документів, висновку санстанції в них немає. Про якість такого товару можна лише здогадуватись. Також постійно торгують цитрусовими, які закуповують на Троєщині, а тут перепродують. Можна спостерігати продавців, обкладених ящиками з товаром, який не закінчується, бо його постійно підносять з машин. Торгівля йде кожен день, зрозуміло, що «бабуся» таку кількість продуктів на городі не виростить. Люди, що цим займаються, навіть не з Борисполя, але вони наймають продавців з числа місцевих жителів похилого віку. Тобто це налагоджений бізнес.
Як саме відбувалася акція, розповів старший інспектор «благоустрою» Богдан Меташоп: «Напередодні акції, у четвер, ми підійшли окремо до кожного з продавців і закликали їх припинити торгівлю; паралельно ще склали два протоколи про адміністративне правопорушення. На наступний день, коли ми повернулись, то просили надати документи, щоб скласти протокол. Продавці відмовлялися, більше того, говорили, що товар їм не належить, а вони нічого не знають. Відповідно, власника в товару немає і його можна вважати сміттям, що захаращує місто. Таким продавцям ми заливали товар зеленкою. Всього було три подібних випадки: залили рибу, цитрусові і ще залили товар в однієї жінки, яка продавала квашену капусту. Однак це їй не завадило. Продавчиня викинула верхній шар зіпсованого товару і продовжила торгівлю. Тим, хто виконував вимоги, товар не псували. Тим, хто погоджувався піти на ринок, товар також ніхто не псував. Жодну бабусю, я наголошую, зеленкою не облили».

Як розповів Рустам Рахім’янович, влітку була домовленість з адміністрацією центрального ринку про те, що люди, які продають власний товар (не перекупники) можуть реалізовувати його на центральному ринку, не сплачуючи за оренду місця. Там є спеціально відведене для цього місце. Є прилавки, лавки для сидіння, дах над головою, що захистить від негоди. Але там порожньо, покупців там немає, всі вони закуповуються у перекупників, що стоять коло зупинки. Тому, поки перекупники продають з тротуару, йти на ринок тим самим бабусям сенсу немає. Однак якщо побороти заборонену торгівлю на вулиці, всі покупці стовідсотково підуть за товаром на центральний ринок, бо в них не буде інших варіантів.
«Те, що перекупники торгують, не сплачуючи ні копійки до міського бюджету – найменша з проблем. Крім того, вони захаращують вулицю. Після них залишаються купи сміття, яке потім зранку мають прибирати комунальні служби. Вони ламають гілки дерев, до яких прив’язують свої парасолі. На тих лавках, що призначені для перехожих, не можна посидіти, бо там теж перекупники. Але найбільша проблема, яка і була поштовхом до цієї акції, — це реалізація риби та м’ясних продуктів. Наскільки безпечні ці продукти, невідомо. Якщо людина придбає неякісний товар в магазині і отруїться, вона зможе звернутись з претензіями до адміністрації магазину, якщо в неї лишився чек, звісно. У випадку стихійного ринку, це як російська рулетка – висувати претензії буде нікому. Якщо хтось помре від харчового отруєння, то претензії громадяни висуватимуть нам», — наголошує Богдан Меташоп.
Однак «дезінфекція» зеленкою не справила суттєвого враження на торговців. Торгівля продовжилась в той самий день. З цього приводу Рустам Хамракулов пообіцяв продовжити боротьбу ще радикальнішими методами.
Вірний своїм обіцянкам, відділ з контролю за благоустроєм м. Бориспіль вивів боротьбу зі стихійною торгівлею на новий рівень. У вівторок, 18 грудня, о 15:00 відбулася спільна акція «благоустрою», Загону територіальної оборони та ГО «Сектор Безпеки». Так як перекупники відмовляються надавати документи на товар і заявляють, що товар їм не належить, відповідно, цей товар вважається сміттям. Тому учасники акції підігнали трактор, щоб завантажити все це і вивезти на звалище. Однак торговців на місці не виявилось. «Відбувся витік інформації і перекупників хтось попередив», — пояснює Рустам Рахім’янович.
Незважаючи на це, пан Хамракулов обіцяє повторювати подібні акції і вести боротьбу до переможного кінця, аж поки стихійна торгівля не буде подолана.20

Залишити відповідь

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я