Ще за часів мого дитинства, в середині 90-х років, на слуху завжди були якійсь дикі і страшні історії про неіснуючих маніяків на чорних машинах, надприродні явища, чаклунство та інші «лякачки». Розказували їх із захватом та первісним страхом, а достовірність інформації надавав якийсь маловідомий сумнівний персонаж, хоча авторитетність такого «надійного» джерела інформації чомусь ніхто не піддавав сумніву.

Пройшли роки, з’явилися інтернет, мобільний зв’язок, доступ до електронних бібліотек. Є безліч можливостей знаходити інформацію, ділитись нею, і найголовніше —перевіряти її достовірність та правдивість. Але люди в своїй більшості чомусь останній пункт ігнорують. Сучасні соцмережі замінили «сарафанне» радіо та так звані «анкети», які ми створювали в окремих зошитах та давали заповнювати лише обраним друзям. Сучасні соцмережі — це величезні віртуальні простори, які за рівнем інтелекту навряд чи поступаються інтелекту середньостатистичної людини. Саме вони відслідковують, чим ми цікавимось в інтернеті, і потім пропонують інформацію по цій темі. Мільйони сторінок людей в соцмережах заполонили так звані «фейки» різної тематики і, якщо ви робите репост таких «новин» сьогодні, соцмережі будуть пропонувати вам їх і надалі.
Мета та причини створення фейків найрізноманітніші: від звичайного тролінгу (джип Lexus за репост в Facebook) до реального шахрайства (збір коштів на лікування неіснуючих людей).
Ще одне, відносно нове і часто вживане в мережі слово «тролінг», означає глузування, провокування, цькування людей чи будь-яких тем. Спілкування в мережі суттєво відрізняється від спілкування «віч на віч» і дає досить міфічне, але дуже приємне відчуття розв’язності та захищеності. На жаль, багато людей думають, що слова сказані в мережі, там і залишаються, ніби в паралельному всесвіті, і ніяк не відносяться до реальності.
Як же вберегтись від фейків, які дуже часто грають на найтонших нотах людських почуттів, зокрема жалю? Адже, коли приходить повідомлення від знайомого з проханням допомоги якійсь дитині, для чого треба просто поширити його серед знайомих у соцмережі, жалісливі мами пересилають тисячі таких повідомлень на день іншим людям. Ніхто не замислюється над тим, що такі повідомлення є фейковими (тобто недостовірними), як і «благодійність» компаній (наприклад, Epuls та Onet), на які посилаються в повідомленні.
Ми чомусь звикли довіряти інформації, отриманій в інтернеті, більше, ніж телевізору. Можливо, через те, що в мережі є ілюзія можливості вибору необхідної нам інформації, на відміну від телевізора, де інформація подається постійно, подібно монотонного руху потяга з невеликими зупинками на рекламу. Але, на відміну від «зомбоящика», фейки в мережі можуть гуляти роками. Згадаймо інформацію про службових вівчарок, яких вже 5 років збираються «приспати», через нібито розформування кінологічного клубу. Або повідомлення батьківських груп в соцмережах з текстом панічного характеру про розповсюдження невідомими особами солодощів та напоїв з наркотичними речовинами поблизу шкіл. Причому такі новини розлітаються по всій країні моментально, створюючи серед батьків та дітей паніку, і відволікаючи від більш важливих речей.
В Борисполі буквально вчора, 27 лютого, знову почала поширюватись подібна інформація. Десятки вайбер-груп були буквально «закидані» повідомленнями щодо невідомих молодих осіб, які нібито під виглядом вікторин і акцій роздають дітям солодощі та напої з психотропними речовинами. Люди в паніці телефонували депутатам та в міську раду.
Якщо ви стали свідком такого злочину, чи побачили щось підозріле, звертайтесь до Патрульної поліції України за номером 102. А найголовніше — не розповсюджуйте паніку і перевіряйте побачену та почуту інформацію.
Якщо ви дбаєте про безпеку своїх дітей — привчіть їх не спілкуватись з незнайомцями, нічого в них не брати. Більше спілкуйтесь з ними, щодня цікавтесь, як пройшов їх день, адже найперший і найкращих психолог для ваших дітей — це ви, їх батьки. Зберігайте спокій, але завжди будьте на варті здоров’я та комфорту своєї родини!
В нацистській Германії був такий вислів: «Чим жахливіше брехня, тим охочіше в неї повірять.»
А я скажу: «Не вірте брехні, не розповсюджуйте брехню і найголовніше — не творіть брехню!»

Олег Романов

Залишити відповідь

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я