Майже день в день, як і минулого 2018 року переважну територію нашої країни заполонили сотні тисяч рудих метеликів, фотографії і відео з якими в свою чергу заполонили соцмережі.

Одні люди раділи, як діти, адже грація з якою літають ці чарівні комахи дійсно приваблює і чарує. А інші бідкались, боючись за майбутні врожаї на присадибних ділянках та за плодові дерева. Чи дійсно страшні ці метелики, спробуємо розібратись і ми.

Сонцевик рудо-чорний (Nymphalis xanthomelas – так визначив цей вид ентомолог Валерій Корнєєв в своїй публікації від 4 червня 2018 року на сторінці Facebook.

Весна цьогоріч була “моментальною”, тож і метелики, що дожили до весни у хованках, відклали яйця практично одночасно, у перший же сприятливий день. Відтак, усі гусениці (а їх було ще більше, ніж торік), швидко розвинулися за травень, залялькувалися також майже у той самий час. Лялечка розвивалася трохи більше тижня, поки всередині неї сформувалися крильця ї ніжки, і щойно вночі пройшов добрячий дощ, усі лялечки луснули, і вранці сьогодні дружно повиходили імаго, тобто, дорослі метелики “ – висловив свою думку український ентомолог.

Харчуються вони переважно на вербах та осиках. Найбільша їхня кількість спостерігається в червні-серпні, бо це найтепліша пора. Їхня головна особливість – жовті лапки. Зверху на крилах яскраво-червоне забарвлення, ближче до тулуба колір стає коричневим. Також люди фіксують на світлинах і інших метеликів – Сонцевиків кропив’яних. Такі метелики також поширені в Україні. Природно, що в пошуках тепла вони мігрують по всій території Європи та навіть Азії. Проте загальна кількість метеликів у світі, за спостереженнями ентомологів значно скоротилась через різкі зміни клімату та постійне використання хімікатів в агропромисловому секторі.

Як бачимо цьогоріч, і в Борисполі та районі значній появі метеликів також передувало різке потепління і дощова погода. Значної шкоди від їх появи не помічено, окрім деяких панічних дописів в соцмережах. Справа в тому, що дорослий метелик Сонцевика рудо-чорного харчується нектаром, а його личинка(гусінь) хоч і харчується зеленню, проте видимої значної шкоди не нанесла, що можна бачити неозброєним оком.

Літатимуть метелики такого виду до холодів, аж поки не впадуть в сплячку, знайшовши зручне місце для зимівлі під корою, або в будівлях. Зиму переживуть близько 15% всієї популяції, яка знову розпочне свій життєвий цикл і сподіваємось порадує нас своїми повітряними танцями.

На відміну від Сонцевика та його сестри-близнюка Кропив’янки, Американський білий метелик є одним з найнебезпечніших комах ряду лускокрилих. Його личинки винищують все на своєму шляху, перед тим, як перетворитись в лялечку, тому даний метелик визнаний карантинним шкідником. В його “раціон” входить більш ніж 300 видів культурних рослин та дерев. Гусениці з однієї кладки яєць здатні повністю “оголити” одне доросле дерево віком 10-15 років. Уражені Білим метеликом гілки дерев видаляють та спалюють, аби уникнути розповсюдження зарази. 


Залишити відповідь

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я