Останні роки ми стали свідками того, як тисячі і тисячі дерев по всій Україні, зокрема у Києві і Борисполі, залишились без дорослих гілок. Цей жахливий результат «окультурювання» рослин став наслідком так званого «топінгу», або , як називають у нас, «формувальної обрізки крони» чи “кронування”. По факту — нерозбірливого урізання гілок до стовбура або бічних гілок. Топпінг прийшов до нас з Росії та Білорусі. Який основний аргумент комунальників на користь подібного варварства? Зі слів комунальників, дана процедура проводиться з метою омолодження старих дерев. Однак, так зване омолодження має відповідати певним критеріями. Встановлено, що єдине дерево, яке з великою вирогідністю не загине від топпінгу — це тополя. Згідно з «Правилами утримання зелених насаджень у населених пунктах України», затверджених Наказом Мінбудівництва, архітектури та ЖКГ України No 105 від 10.04.2006 р. омолоджувальне обрізування можна робити лише деревам, які його добре переносять. І головне — обрізати мають лише немолоді дерева, що вже почали всихати. А постанова КМУ No 559 від 08.04.1999р. «Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів» чітко визначає, що дозволено обрізати крону дерева не більше, ніж на 30% її довжини. Український дендролог, академік Володимр Афанасійович Кучерявий зазначає: “Зелена листяна маса поглинає шкідливі викиди промисловості, пил та СО2. Грамотна обрізка — це обрізка від третього розгалудження гілок. Таку обрізку дерево добре витримає і не загине. Ніякої користі немає від зкаліченого до стовбуру дерева: воно вже не працює на очищення повітря. Не всі дерева витримують навіть правильну обрізку, а обрізувати до стовбура — це калічити, знищувати дерева». Що ж відбувається у нас, у Борисполі?

Судячи з наслідків проведеної бориспільськими комунальниками роботи, обрізування виконується людьми, що не є фахівцями, без дотримання елементаних норм. Часто обрізка ведеться до стовбуру, де зрізи не оброблюються садовим варом чи його аналогом. Обрізують породи дерев, які вкрай небажано «кронувати» (такі як гіркокаштан звичайний). Під варварське кронування підпадають рослини, які стали для мешканців історичною пам’яткою (тополі Міського парку).

Такі необдумані і непрофесійні дії, на думку жителів міста, погіршують екологічний стан в місті, завдають неповоротної шкоди природній красі Борисполя, та опосередковано впливають на здоров’я мешканців і якість їх життя. Адже за проведеними розрахунками, для забезпечення населених пунктів чистим киснем зелених насаджень має бути у 65 разів більше, ніж людей. Ми ж знищуємо й ту відносно невелику кількість, яка є.

Небайдужі мешканці міста Бориспіль створили електронну петицію на сайті міської ради із закликом припинити подібну практику обрізки дерев та залучити до цього кваліфікованих фахівців. Зі слів заступника голови Національного екологічного центру України Олексія Володимировича Василюка, в разі виявлення фактів проведення топінгу без дотримання відповідних норм, слід викликати поліцію і вимагати документи на обрізку у комунальників.

До закінчення збору підписів під петицією залишилось всього декілька днів, і не вистачає всього 50-ти голосів. Жваве обговорення в соцмережах жахливого поводження з деревами чомусь в більшості випадків не переростає в підпис під зверненням до місцевої влади.

Згадується революційне “Низи не можуть, а верхи не хочу”, але тут чомусь навпаки.

 

Залишити відповідь

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я