Як грім серед ясного неба жителів Київщини і, в першу чергу, Білої Церкви та району, сколихнула звістка про екологічну катастрофу у річці Рось, з якої двохсоттисячне місто п’є воду. Опівдні 9 червня на офіційній сторінці Facebook Білоцерківської райдержадміністрації з’явилось екстрене повідомлення про потрапляння близько 1 тонни інсектициду в річку Рось в районі с. Збаражівка, що на межі Київської та Вінницької областей. Місцева влада застерегла людей від вилову риби та купання, а також повідомила, що через 10-12 годин отрута по течії досягне Білоцерківщини, тому вони змушені припинити водопостачання з 23:00 того ж 9 червня. Артезіанських свердловин для забезпечення питною водою найбільше місто Київщини не має.

За попередньою інформацією від правоохоронних органів, катастрофа сталась близько 5 години ранку: в ДТП потрапив мікроавтобус Mercedes Sprinter, який перевозив небезпечний вантаж. Водій не впорався з кермуванням і злетів у водойму та згодом загорівся, що і спричинило пошкодження пластикових ємностей, в яких знаходились крадені хімікати.
Одна з версій правоохоронців — злодій навмисне підпалив авто аби знищити докази, а також зняв номерні знаки та знищив номер кузову з автомобіля.
Відкрито 2 кримінальних провадження: по факту викрадення хімікатів, а також забруднення водойми.
Встановлено, що небезпечні речовини були викрадені із двох фермерських господарств на Вінничині. Один з працівників агропідприємства розповів, що зловмисники були добре підготовлені і здійснили крадіжку близько 3 ночі, зрізавши замки на воротах та на складі.
«За 30 хвилин четверо зловмисників загрузили близько півтори тони хімікатів. Викрали навіть 11 мішків з насінням соняшнику. Все на продаж», — розповів Сергій Муравель, економіст фермерського господарства в селі Костянтинівка.
Після крадіжки вони відправились в сусіднє село. Пограбувавши фермерів і там, тікали полями, аж доки не врізались в дерево і покинули авто та витікаючу отруту.
З початку 2019 року фермерів грабують вже в п’ятий раз, і сума викраденого перевищує сотні тисяч гривень, а збитки від нанесеної шкоди екології та людям, скоріш за все, перевищать кілька мільйонів.
10 червня 2019 року була опублікована доповідна записка №198 щодо аварійного надходження засобів захисту рослин у р. Рось Українського гідрометеорологічного інституту Державної служби з надзвичайних ситуацій Національної академії наук України.

Зокрема, в листі зазначено, що активні компоненти пестицидів, які надійшли у навколишню екосистему, відносяться до групи нестійких фосфор- і сірковмісних органічних сполук з коротким періодом розкладання, який не перевищує 3-х діб. Із загальної кількості аварійного надходження засобів захисту рослин, що досягала близько 1000 кг, надходження діючих речовин становило 150,49 кг.
Міграційна здатність пестицидів, які надійшли у ґрунтовий покрив та воду, була значно зменшена внаслідок механізму сорбції на глинистих мінералах ґрунтотворних порід.
Гідрометеорологічні умови, що спостерігалися у басейні р. Рось напередодні, сприяли мінімізації негативного впливу пестицидів, що могли внаслідок аварійного розливу досягти найближчого водного об’єкту. Інтенсивні атмосферні опади призвели до значного підйому рівнів води у річках, а також до зростання каламутності води. Процес розбавлення за рахунок збільшення водного стоку та збільшення кількості завислих часток у воді стали іншими дієвими механізмами, що посприяли зменшенню негативного впливу пестицидів на водну екосистему.
Втім, попри позитивні висновки, певний час все ж не варто нехтувати забороною відпочинку, вилову риби та випоювання худоби в акваторії р. Рось. Що ж до поновлення водостачання — це рішення за Білоцерківською міською радою.
Втім, не дивлячись на заключення в офіційному документі, жителі Білоцерківщини в соцмережах скептично віднеслись до даної інформації, вважаючи, що влада просто не хоче піднімати паніку серед населення. Сподіваємось, що офіційна інформація є правдивою.

Що стосується Бориспільщини, то на щотижневій нараді 10 червня перший заступник міського голови Борисполя Микола Корнійчук повідомив, що, на щастя, бориспільці забезпечені централізованим водопостачанням зі скважин глибиною понад 300 метрів, тому навіть попадання небезпечних речовин в грунт не спричинить забруднення води.
В той же день в бориспільскій групі фейсбук була опублікована фотографія фільтра для води, на якому знаходились 2 личинки мотиля, як доказ, що із водою в Борисполі не все гаразд.
В коментарях жартували, що рибалки можуть зекономити на покупці наживки, а дехто припустив, що у вартість водопостачання входить також і харчування містян.
Нагадаємо, що за офіційною версією КП Бориспільводоканал дані випадки зумовлені потраплянням яєць комара в водопровід на станціях знезалізнення, де вода, піднята з горизонту, проходить стадію аерації. З початку року розпочата реконструкція однієї станції знезалізнення біля 8 школи та облаштування її захистом від потрапляння комах.
Ситуацію з водопостачанням в м. Бориспіль погіршує також велика зношеність мереж, вік яких перевалив вже за шостий десяток. Звичайно, аварійні труби підлягають заміні, а не ремонту, проте, якщо мати на увазі глобальну ситуацію по місту, то вона плачевна.
Підняття тарифів «заднім» числом на послуги всіх комунальних підприємств міста Борисполя, та мізерна частка в ньому інвестиційної складової на подальший капітальний ремонт та модернізацію мереж за десятиліття спричинили ту кричущу ситуацію, яку ми зараз маємо в нашому місті.

Залишити відповідь

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я